E-posta
Şifre
Şifremi Unuttum
Yeni ÜyelikDUYURULAR

TÜRKİYE ve PERİNÇEK Kazandı!


 

Siyasi Haberler
17 Aralık 2013Türkiye, soykırım yalanıyla ilgili önemli bir zafer kazandı. İşçi Partisi Lideri Doğu Perinçek, İsviçre aleyhine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi`nde açtığı davayı kazandı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, "Ermeni soykırımı tarihsel ve emperyalist bir yalandır" açıklamasının ifade özgürlüğü kapsamında olduğuna karar verdi. Ermeni soykırımı yalanıyla ilgili uluslararası mahkemelerde verilen ilk karar olma özelliği taşıyan bu karar, başka ülkeleri de bağlayıcı nitelikte.


Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek`i haklı buldu. Soykırım yalanıyla ilgili uluslararası mahkemelerin verdiği ilk karar olma özelliğindeki AİHM kararı bugün açıklandı.

Mahkeme, "Ermeni soykırımı tarihsel ve emperyalist bir yalandır" açıklamasının ifade özgürlüğü kapsamında olduğuna hükmetti.

AİHM İsviçre`nin savunmasını kabul edilemez buldu. Oy çokluğuyla alınan kararda "Perinçek - İsviçre Davası olarak adlandırılan davanın Perinçek`in ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmedildi.

Mahkeme, Perinçek`in "Ermen soykırımı uluslararası bir yalandır" açıklamasının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi`ne aykırı olmadığına karar verdi.

Kararda, "Önemli sorunların açıkça tartışılması, ifade özgürlüğünün en önemli özelliğidir, demokratik hoşgörülü çoğulcu toplumun temel karakteridir" denildi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, soykırım yalanı ile ilgili hukuksal tartışmaya girmediğini belirtti. Kararda, bu durumun kabul ya da ret anlamına gelmeyeceği açıklandı. Mahkeme, bu konuda görüş belirtilmesinin söz konusu olmadığını ifade etti.

Perinçek, 2005 yılında İsviçre`nin "Ermeni Soykırımı yalandır" demeyi suç sayan yasayı, 200`e yakın aydın ile birlikte Lozan`da çiğnedi ve hakkında dava açıldı. İsviçre Mahkemesi`nde, 90 kilo belgeyle Ermeni Soykırımı`nın tarihsel ve emperyalist bir yalan olduğunu kanıtlayan Doğu Perinçek, buna rağmen 90 gün hapis cezası karşılığı 9 bin frank para cezası aldı.

Perinçek bu davadaki savunmasını; Rusya ve Ermenistan belgeleri ile tarihçi ve devlet adamlarının yazılarıyla savunma yaptı. Perinçek, Türkiye`nin görüşlerini kanıtlayan bu belgelerin dünyada duyulmasını sağladı.

İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, İsviçre Mahkemesi`nin verdiği cezayı avukatları aracılığıyla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi`ne götürdü.

Gelinen noktada Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi`nin verdiği karar, Türkiye`nin emperyalist yalana karşı mücadelesi açısından tarihi bir önem taşıyor.

AİHM`in Perinçek ile ilgili kararı, soykırım yalanı ile ilgili yasa çıkartmak isteyen ülkeleri bağlayıcılık taşıyor. Karar bu açıdan emsal teşkil edecek.
 
 

ulusalkanal.com.tr


 

Bu yazı "1.363" defa okundu.

Arkadaşına Gönder  Sayfayı Yazdır Facebook'e kaydet! Google'a kaydet! MSN'e kaydet! Yahoo'ya kaydet! Add Post to del.icio.us Bookmark Post in Technorati Furl this Post! Spurl'e kaydet! http://reddit.com/submit?url=%url%&title=%title% Wong'e kaydet!
Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yazılmadı.İlk yazan siz olun.
Bu Alandaki Diğer Başlıklar
TGB’den TÜSİAD’a Sert Tepki: İlk Üç Maddeye Dokunursanız Meşru Direniş Hakkımızı Kullanırız!
İthal Öğretmene Hayır İmza Kampanyası
CHP’de Gülen`i Eleştirmek Yasak!
DİLSEVERLERE ÇAĞRI!
CHP’den TSK’ye Sert Tepki: “Demokrasiye Kimse Müdahale Etmesin”
PM Üyesi Enver Aysever AKP’nin CHP’deki Gizli Görevlisi mi?
Erdal SARIZEYBEK: TEK ÇIKIŞ YOLUMUZ HALKIMIZDIR, BİZ DE HALKIMIZIN YANINDAYIZ…
“Ergenekoncularla Siyaset Yapamam” Diyen Enver Aysever CHP’den İstifa Etti
Türkiye’de Çarşaf Açılımı-Fransa’da Çarşaf Yasağı
ANKARA BAROSU’NDAN TÜM SİYASİ PARTİLERE ÇAĞRI: “Özel Görevli Ağır Ceza Mahkemeleri’ni Kaldırın”
Gözümüz Aydın Y-CHP Dersim Arşivlerini Açacakmış...
JOHNS HOPKİNS’İN 2008 RAPORU: DENİZ BAYKAL’IN YERİNE KEMAL KILIÇDAROĞLU GEÇECEK
TGB Ankara, Tayyip Erdoğan Hakkında Suç Duyurusunda Bulunuyor!
Tarık Akan`dan Liselilere Destek Mesajı
Cihaner’e Coşkulu Karşılama
ANKARA BAROSUNA OPERASYON…
Tarık AKAN`dan Açıklama: 27 Mayıs da 28 Şubat da Darbe Değildir. / 20 Nisan 2011
Güçbirliği Adayları YSK Tarafından Onaylandı
CHP’li Vekilden Sarsıcı Açıklamalar: Y-CHP ABD Projesi
CHP’den Kürt Raporu Gibi Seçim Bildirgesi, Açılımı CHP Yapacak…Copyright © 2019 yadigardundar.com

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

  

teknoloji