E-posta
Şifre
Şifremi Unuttum
Yeni ÜyelikGÜNDEMİN GERÇEĞİ

Rıza ZELYUT Yazdı: Kavga Neden İslam Dünyasında / 28 Şubat 2011

 

 

Haberler, Rıza Zelyut

28 Şubat 2011

Dünya haritasına bir göz atın. Göreceksiniz ki bugün çatışmaların ve savaşların olduğu alan, genel anlamda İslam dünyasının bulunduğu coğrafyadır.

Halbuki Müslümanlar; 9. Yüzyıl’dan başlamak üzere; Asya’nın doğusundan İspanya’nın ortalarına kadar hükmediyordu. Çünkü; bilimde önderlik Müslümanlarda idi. Lakin; Arap İslam dünyasının yöneticileri; ilerici İslam dinini saltanatlarının haksızlıklarını örten bir şal gibi kullanmalarıyla durum değişti. Böylece bu coğrafya gerilemeye başladı; İslam medeniyetini yayma ve geliştirme işini Türkler devraldılar.
Daha 14. Yüzyılın ortalarına gelmeden Osmanlı Türkleri savaşlarda top kullanarak; tüfeği devreye sokarak teknolojide önderliği üstlendiler. Alman papaz Martin Luther; ‘Allah, bizim hatalarımızı cezalandırmak için Türkleri başımıza musallat etti’ diyerek Hıristiyan dünyasını uyarıyor; bu kez de o coğrafya; Türklere karşı bilimi devreye sokuyorlardı.
Pek bilinmez ama açıklayalım: 1548′de Muhteşem Süleyman denilen Kanuni Sultan Süleyman; Osmanlı’nın önüne büyük bir set çekti. Medreselerdeki (üniversiteler) akılcı ilimleri (tıp, coğrafya, fizik, astronomi, kimya) kaldırarak bunların yerine nakilci ilimleri (hadis, fıkıh, kelam, tefsir) koydurttu. Böylece okullar; ilerlemenin motoru olmaktan çıkartıldı ve gericiliğin üretim merkezlerine dönüştürüldü.

Düşünün ki 18. Yüzyıl’da, Fransız elçisi Osmanlı yönetimine, ‘Rus donanması Akdeniz’e inip gemilerinizi basabilir’ diye uyarıda bulunuyor; Topkapı Sarayı’ndaki paşalar; gülüyorlar. Ve ‘Nasıl gelecek, kuş olup uçacak mı?’ diye dalga geçiyorlar. Ama Ruslar gelip Osmanlı donanmasını perişan ediyorlar. Ve bu kez de Osmanlı uleması; 250 sene önce Luther’in söylediğini tersten okuyor ve şöyle diyor: ‘Allah günahlarımız yüzünden Hıristiyan Rusları başımıza bela etti.’
- – -
Devleti yönetenler; toplumu bilim ve akıl ölçüleri ile aydınlatmak yerine; onları sıkı bir denetim altına alıp susturma yoluna gidiyorlar. Öyle ki yenilikçi Sultan 3. Selim’in babası; başında bulunduğu Osmanlı yöneticilerini ‘bir alay hezele’ (serseri topluluğu) olarak niteliyor.
Tam bu sırada Hicaz tarafında Vehhabiler ortaya çıkıyorlar. Vehhabiler; yağmacılığı öne çıkartıp bütün medeni gelişmeleri küfür gibi gösteriyorlar. Kendileri gibi düşünmeyen Sünni Müslümanların bile kanını ve malını helal görüyorlar. Bugünkü Suudi Krallığı işte bu ideoloji ile şekilleniyor. Ve bu zihniyet; bugünkü Türkiye’yi bile etkiliyor. Peki kavga nasıl bitirilecek?
Cevap çok basit: İslam dünyası akıl ve bilimi kılavuz alacak ve eğitimi de buna göre yeniden düzenleyecek.
İşte bu dünya içinde sadece Türkiye; Mustafa Kemal’in önderliğinde bu hastalığı görmüş ve çaresini de bulmuştur. Elbette ki İslam ülkelerinin gerici yöneticileri; Türkiye’yi ve Mustafa Kemal’i kafir ilan etmişlerdir. Ama; Allah büyüktür. Görüyoruz ki Mustafa Kemal modeli; geri kalmış, kavgalı İslam ülkelerine kurtuluş modeli olarak sunuluyor.
Unutmayınız ki; Aklı olmayanın Allah’ı da olmaz…

NİKSAR’DAN AÇIKLAMA
Cuma günkü yazımda Niksar’da bulunan Büyük Tokat Dershanesi’nin öğretmenlerinden birisi ile ilgili eleştirel yazı yazmıştım. Bu yazıma dershane adına bir açıklama gönderildi. Deniliyor ki:
‘Niksar Büyük Tokat Dershanesi, 18 yıldır Niksar’da Niksarın halkına hizmet etmektedir. Niksar ve Niksar’ın köylerindeki öğrencilerden yüzlercesinin, binlercesinin Atatürkçü gençler olarak üniversiteli olmasında büyük katkıları olan dershanemiz, geçmişte olduğu gibi bugün de Atatürk İlke ve İnkılaplarından hiçbir şekilde taviz vermemiş ve bundan sonra da bu anlayıştan taviz vermeden Atatürk’ün gösterdiği medeniyet ve ilim yolunda görevine devam edecektir.
Bizim burada çalışan 25 personel olarak sanki Atatürkçü görüşe sahip olmayan öğretmenlermiş gibi algılanmamız kurum olarak bizleri üzmüş ve sıkıntıya düşürmüştür.’ Elbette ki bizim eleştirimiz de dershaneye değil o öğretmene idi. Dershane yönetiminin Atatürk ilkelerine ve devrimlerine bağlı olduklarını vurgulamaları beni çok memnun etti. Başarılar diliyorum. Güle Güle Necmettin Hoca; Türkiye’nin son büyük yurt severi Necmettin Erbakan’ı kaybettik. Kendisine Allah’tan rahmet, sevenlerine başsağlığı diliyorum. Biz hakkımızı helal ettik, inşallah O’da helal eder.

Bu yazı "2.095" defa okundu.

Yorum Yaz  Arkadaşına Gönder  Sayfayı Yazdır Facebook'e kaydet! Google'a kaydet! MSN'e kaydet! Yahoo'ya kaydet! Add Post to del.icio.us Bookmark Post in Technorati Furl this Post! Spurl'e kaydet! http://reddit.com/submit?url=%url%&title=%title% Wong'e kaydet!
Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yazılmadı.İlk yazan siz olun.
Bu Alandaki Diğer Başlıklar
Banu AVAR Yazdı: ‘DEVRİM’ DEĞİL, PAYLAŞIM SAVAŞI! / 24 Şubat 2011
Sinan MEYDAN Yazdı: HADİ ORDAN! “Arap Devrimleri Türkiye’deki Ulusalcıları Ürkütmüş müş!” / 24 Şubat 2011
Mustafa BALBAY Yazdı: H-Arap Dünyası ve Biz… / 24 Şubat 2011
Rıza ZELYUT Yazdı: Niksar’daki O Öğretmen Atatürk’e Neden Düşman? / 25 Şubat 2011
Emin ÇÖLAŞAN Yazdı: DÜNYA HAYRAN KALMIŞ! / 26 Şubat 2011
Mustafa MUTLU Yazdı: Üniversiteliler… Siz iyi ki rektörleriniz gibi korkak değilsiniz! / 27 Şubat 2011
Bekir COŞKUN Yazdı: Postal… / 27 Şubat 2011
Emin ÇÖLAŞAN Yazdı: FETVAYA DAYALI YARGI KARARI VERENLERİN SONU! / 28 şubat 2011
Ali Rıza ÜÇER Yazdı: TTB ve Kürdistan Projesi / 28 Şubat 2011
Erol MANİSALI Yazdı: Ayaklanmaların Nedenleri ve Sonuçları / 28 Şubat 2011
Bekir COŞKUN Yazdı: ‘Soğan Doğradım Anne…’ / 1 Mart 2011
Emin ÇÖLAŞAN Yazdı: HOCA / 1 Mart 2011
Mustafa MUTLU Yazdı: Alın size yoksulluk! / 1 Mart 2011
Belir COŞKUN Yazdı: AB’nin Neresine Gireceksin?.. / 2 Mart 2011
Emin ÇÖLAŞAN Yazdı: ORDUMUZA HELAL OLSUN! / 2 Mart 2011
Mustafa MUTLU Yazdı: RİYA / 2 Mart 2011
Bekir COŞKUN Yazdı: Garabet… / 3 Mart 2011
Mustafa MUTLU Yazdı: Mustafa ile Tuncay hain planlarını 500 günde kuramadılar mı? / 3 Mart 2011
Mustafa BALBAY Yazdı: Korkuya Karşı… / 3 Mart 2011
Mustafa MUTLU Yazdı: Ergenekon baskınları devam edecek… Çünkü! / 4 Mart 2011Copyright © 2019 yadigardundar.com

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

  

teknoloji