E-posta
Şifre
Şifremi Unuttum
Yeni ÜyelikDUYURULAR

Cumhuriyet’te ATATÜRKÇÜLER Tasfiye Ediliyor...

 

 

Siyasi Haberler
28 Şubat 2014

 


 

İlhan Selçuk ve usta Cumhuriyet yazarlarının emeğiyle kurulan Cumhuriyet Vakfı’nın kontrolü, İkinci Cumhuriyetçilerin eline geçti. Zamanla Atatürkçü Cumhuriyet yazarları tasfiye edildi. Kalan Atatürkçü yazarların ne yapacağı merakla bekleniyor.
 
Cumhuriyet gazetesi başyazarı İlhan Selçuk’un aramızdan ayrılmasının üzerinden üç buçuk yıl geçti. İlhan Selçuk’un ardından Cumhuriyet’ten Atatürkçüler adım adım tasfiye edildi. Oysa tasfiye edilen bu ekip; Hasan Cemal’in ayrılmasından sonra Cumhuriyet’in gerek mali, gerekse satış açısından düştüğü kötü durumlardan gazeteyi kurtaran isimlerden oluşuyordu.
 
Gazetede Atatürkçülük ve yakın tarih hakkında önemli çalışmaları bulunan Vakıf Başkan Yardımcısı Alev Coşkun tasfiye edilenler arasında. Cumhuriyet Vakfı’na İlhan Selçuk tarafından alınan İnan Kıraç’ın, bu gidişe dayanamayarak istifa ettiği söyleniyor. Vakfın dış dünya ile ilişkisini kurmak açısından Cumhuriyet’e Koç Vakfı’nı temsilen getirilen Nevzat Tüfekçioğlu’nun da istifa ettiği belirtiliyor.
 
Cumhuriyet Vakfı’nın kuruluşuna büyük katkı sağlayan Nadi ailesinin elinde bulunan hisseleri ve isim haklarını toplayarak İlhan Selçuk’a getiren ve isim haklarının Cumhuriyet Vakfı’na bağışlanmasını sağlayan Şevket Tokuş da Vakıf’tan tasfiye edildi.
 
İlhan Selçuk 21 Mart 2008’de sabaha karşı evi basılarak apar topar Emniyet’e götürüldü. Hastalıkları depreşti ve hastaneye kaldırıldı, çok kritik bir kalp ameliyatı geçirdikten sonra vefat etti.


BAŞYAZI: ‘CUMHURİYET’İMİZ TEHLİKENİN FARKINDA MI?
 
Cumhuriyet Vakfı resmi senedine göre, Vakıf Yönetim Kurulu’nda boşalan üyelik ve Vakıf Başkanlığı için seçim 6 Temmuz 2010’da yapıldı. Bu toplantı Cumhuriyet gazetesinde olacakların adeta bir habercisiydi. Boşalan üyeliğe Şükran Soner aday olduğu halde İkinci Cumhuriyetçi Av. Akın Atalay ve Gülen cemaatine yakınlaşan Hikmet Çetinkaya, Soner’in karşısına başka bir aday çıkardılar. Ancak Şükran Soner bu seçimi kazandı. Bu seçimde Silivri’de tutuklu Mustafa Balbay, oyunu Soner lehine kullandı. İlginç olan, uzun yıllar gerek Gazeteciler Sendikası, gerekse Gazeteciler Cemiyeti seçimlerinde daima Erinç’e destek vermiş olan Soner’e bu seçimle Orhan Erinç oy vermedi. Uzlaşma sonucunda Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç, Vakıf başkanlığına seçildi.
 
Yönetim Kurulu üyesi Prof. Aydın Aybay’ın vefatı üzerine yeni bir kurul üyesi atamak üzere Vakıf 2 Nisan 2013’te toplandı. Bu toplantıya Yönetim Kurulu üyesi İnan Kıraç, yurtdışında bir toplantıda bulunduğu için katılamadı. Bir mektupla oyunu belirtti. Balbay da hapiste olduğu için oyunu mektupla belirtti.
 
Balbay’ın oyu sayıldı, İnan Kıraç’ın oyu sayılmadı.
 
Buna karşı çıkan üyeler bunun hukuka aykırı olduğunu belirttiler. Buna karşın Akın Atalay’ın mütalaası ile İnan Kıraç’ın oyu sayılmadı. Yeni seçilen Önder Çelik’in katılmasıyla, Akın Atalay, Hikmet Çetinkaya, İbrahim Yıldız ve Orhan Erinç’in grubu, Vakıfta bir oy farkla çoğunluğu ele geçirdi.
 
Ekim 2013’te yapılan toplantıda ise, “Yenilikçi” diye adlandırılan, Orhan Erinç, Hikmet Çetinkaya, Akın Atalay, İbrahim Yıldız ve Cüneyt Arcayürek’ten oluşan beş kişilik grup Alev Coşkun ve Şevket Tokuş’a oy vermediler.
 
Yasalara aykırı olan bu durum çalışanları da rahatsız etti. Kimi CUMOK okurları seçim sonuçlarını Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne şikayet edince müfettiş tayin edildi. Sonunda her iki seçim iptal oldu.
 
Müfettişliğin isteği üzerine 18 Şubat 2014’te Vakıf Yönetim Kurulu toplantıya çağrıldı. Aydınlık gazetesi 17 Şubat 2014’te bu haberi şöyle veriyordu: “İptal edilen seçimler yeniden yapılacak. Bu toplantıda Şükran Soner ile Mustafa Balbay’ın tutumu merakla bekleniyor. Bu iki Atatürkçü, Yetmez ama Evetçi ve Cemaatin temsilcilerinin yanında mı, yoksa ulusalcı ve Atatürkçülerin yanında mı yer alacaklar?”
 
Sonuçta durum şöyle gelişti: Toplantıya Şükran Soner katılmadı. Yapılan hukuksuzluklara karşı tavır için Alev Coşkun, Şevket Tokuş, İnan Kıraç ve Nevzat Tüfekçioğlu da toplantıya katılmadılar. Tarafsız olması gereken başkana güvenmediklerini belirttiler.
 
Toplantı O. Erinç, İ. Yıldız, H. Çetinkaya ve A. Atalay tarafından açıldı. Balbay Meclis’te, Arcayürek de hasta olduğundan katılmadı. Ancak oylarını bu ekip lehine gönderdikleri belirtildi. Toplantının 4 kişiyle açılmasının resmi senede aykırı olduğu ifade ediliyor.
 
Öte yandan gelişmeyi anlamak için, yeni yönetim kurulu üyesi Av. Mustafa Kemal Güngör’e işaret ediliyor. Güngör, Av. Akın Atalay’ın yakın arkadaşı olarak Yönetim Kurulu’na alınıyor. Hukuk çevrelerinde İkinci Cumhuriyetçi olarak tanınıyor. İstanbul Baro’sunda Yetmez ama Evetçilerin adayı olarak öne çıkmıştı.
 
2010’da yapılan Baro seçimlerinde Ümit Kocasakal’a karşı başka grubun adayıydı.
 
F tipi ile İkinci Cumhuriyetçi koalisyonu, gazetenin en üst kuruluna işte böyle birisini uygun görüyor!
 
 
Alev Coşkun ve Şevket Tokuş’un rolü
 
Nadir Nadi’nin 1991 yılı Kasım’ında vefat etmesi üzerine Nadi ailesinden Yunus Nadi’nin torunu Emine Uşaklıgil ile Hasan Cemal, gazeteyi ele geçirdiler.
 
Bunun üzerine İlhan Selçuk ve arkadaşları gazeteden ayrıldılar. Tirajı 100 binin üzerinde olan gazetenin satışı 30 binlere düştü. Gazete mali sıkıntı içine girdi ve konkordato ilan etti. Bu durumda Emine Uşaklıgil dışındaki bütün mirasçıların hisselerini toplayıp İlhan Selçuk’a getiren Şevket Tokuş’tur.
 
Böylece Cumhuriyet, Nisan 1992’de eski doğrultusunda yeniden yayına başladı. Daha sonra Cumhuriyet Vakfı kuruldu. Mirasçıların elinde bulunan isim haklarının tek tek toparlanarak Vakıf’a getirilmesinde İlhan Selçuk başta olmak üzere Şevket Tokuş, Alev Coşkun ve o dönemde gazetenin Hukuk Müşaviri olan Av. Atilla Coşkun önemli rol oynadılar.
 
Bu girişimler olmasaydı ne Cumhuriyet kalırdı, ne de Cumhuriyet Vakfı kurulabilirdi. İşte bu çabayı gösteren ve İlhan Selçuk tarafından simgesel önemi nedeniyle saygı duyulan Şevket Tokuş da gazetenin kapısının önüne koyuldu.
 
 
YARIN: Cumhuriyet bu noktaya nasıl geldi?
 
Hasan Cemal olayı
 
Cumhuriyet gazetesindeki bugünkü krizin benzeri 1991 yılında da yaşanmıştı. 1983 yılında iktidara gelen Turgut Özal’ın ANAP’ı “liberal” bir rüzgâr estirdi.
 
12 Eylül 1980 darbesiyle siyaset dışı bırakılan kitleler “Ilımlı İslâm” politikasına yönlendirildi. Ezilen sol gruplardan arta kalanlar ise dönekliğe zorlandı. İşte bu günlerde Cumhuriyet’in Genel Yayın Yönetmeni Hasan Cemal, Özal’ı “demokrasi” adına gazetede hararetle savunmaya başladı. Cemal gazete içinde Emine Uşaklıgil, Okay Gönensin, Şahin Alpay ve benzeri isimlerden oluşan bir “dönekler ekibi” de meydana getirdi. Bu liberal ekibin yayıncılığı, geleneksel olarak Cumhuriyetçi olan gazete kadrolarında ve okurlarında rahatsızlık yarattı. Özal’ın iniş dönemine denk gelen 1991 yılında da çatışma derinleşerek ayrılık noktasına geldi.
 

İlhan Selçukların istifası
 
İlhan Selçuk, Uğur Mumcu, Oktay Akbal ve Ali Sirmen gibi çok sayıda Atatürkçü-devrimci yazar ve çalışan, gazeteden istifa ederek ayrıldı. Bunların amacı liberal ekibin gazeteyi terk etmesiydi. Gazete okurlarının da gazeteyi almaması üzerine Cumhuriyet’in satışı 30 binlere düştü. Derin bir mali krize giren Cumhuriyet’i onbir yıldır yöneten Hasan Cemal ve ekibi, 1992 yılında gazeteyi bırakmak zorunda kaldı. Ağır borç krizindeki Cumhuriyet, uzun yıllar okurlarının da özverisiyle ayakta kaldı.
 
 
Cemaatin kuyruğuna takılınca
 
Gazetenin mirasçılarıyla da sıkıntı yaşanınca İlhan Selçuk’un önderliğinde Cumhuriyet Vakfı kuruldu ve gazete bu vakıf üzerinden yayın hayatını sürdürdü.
 
Ergenekon tertibi çerçevesinde 21 Mart 2008 günü gözaltına alınan İlhan Selçuk’un, 2010 yılında vefatından sonra gazetenin sahipliğini Vakıf adına Orhan Erginç üstlendi. Gazete AKP döneminde de Cumhuriyet devrimi savunuculuğunda net ve aktif tutum alamayınca, ikinci krizin içine girdi. 2. Cumhuriyetçi yönetim, Fethullahçılara yakınlaşmaya başladı. Ergenekon tertibine tavır almadı.
 
Cumhuriyet çalışanları bu durumu endişeyle izliyor. Son olarak Bekir Çoşkun da gazeteden ayrıldı. Cumhuriyet açıkça beş kişilik bir grup tarafından F Tipine hızlı bir biçimde yamanıyor.
 
 
 
Ercan Dolapçı/Aydınlık
 
 
 
 

Bu yazı "956" defa okundu.

Arkadaşına Gönder  Sayfayı Yazdır Facebook'e kaydet! Google'a kaydet! MSN'e kaydet! Yahoo'ya kaydet! Add Post to del.icio.us Bookmark Post in Technorati Furl this Post! Spurl'e kaydet! http://reddit.com/submit?url=%url%&title=%title% Wong'e kaydet!
Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yazılmadı.İlk yazan siz olun.
Bu Alandaki Diğer Başlıklar
TGB’den TÜSİAD’a Sert Tepki: İlk Üç Maddeye Dokunursanız Meşru Direniş Hakkımızı Kullanırız!
İthal Öğretmene Hayır İmza Kampanyası
CHP’de Gülen`i Eleştirmek Yasak!
DİLSEVERLERE ÇAĞRI!
CHP’den TSK’ye Sert Tepki: “Demokrasiye Kimse Müdahale Etmesin”
PM Üyesi Enver Aysever AKP’nin CHP’deki Gizli Görevlisi mi?
Erdal SARIZEYBEK: TEK ÇIKIŞ YOLUMUZ HALKIMIZDIR, BİZ DE HALKIMIZIN YANINDAYIZ…
“Ergenekoncularla Siyaset Yapamam” Diyen Enver Aysever CHP’den İstifa Etti
Türkiye’de Çarşaf Açılımı-Fransa’da Çarşaf Yasağı
ANKARA BAROSU’NDAN TÜM SİYASİ PARTİLERE ÇAĞRI: “Özel Görevli Ağır Ceza Mahkemeleri’ni Kaldırın”
Gözümüz Aydın Y-CHP Dersim Arşivlerini Açacakmış...
JOHNS HOPKİNS’İN 2008 RAPORU: DENİZ BAYKAL’IN YERİNE KEMAL KILIÇDAROĞLU GEÇECEK
TGB Ankara, Tayyip Erdoğan Hakkında Suç Duyurusunda Bulunuyor!
Tarık Akan`dan Liselilere Destek Mesajı
Cihaner’e Coşkulu Karşılama
ANKARA BAROSUNA OPERASYON…
Tarık AKAN`dan Açıklama: 27 Mayıs da 28 Şubat da Darbe Değildir. / 20 Nisan 2011
Güçbirliği Adayları YSK Tarafından Onaylandı
CHP’li Vekilden Sarsıcı Açıklamalar: Y-CHP ABD Projesi
CHP’den Kürt Raporu Gibi Seçim Bildirgesi, Açılımı CHP Yapacak…Copyright © 2019 yadigardundar.com

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

  

teknoloji