E-posta
Şifre
Şifremi Unuttum
Yeni ÜyelikTOPLUMSAL ÖNCELİKLERİM

TÜRKİYE GENÇLİK BİRLİĞİ

 

 

                             

  

19 Mayıs 2006 tarihinde Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi`nde toplanan Türkiye Gençlik Kurultayı`nda, vatansever, Atatürkçü gençlik hareketlerini kitleselleştirecek merkezi bir örgütün; Türkiye Gençlik Birliği`nin kurulması kararı alındı. TGB`nin amacı, kurultaya katılan binlerce genç tarafından “yayılmacı ve sömürgeci güçlere karşı verdiğimiz Ulusal Kurtuluş Savaşı ile kurulan bağımsız cumhuriyetimizi ve devrimlerimizi Mustafa Kemal Atatürk`ün Gençliğe Hitabesi’nde verdiği görev doğrultusunda savunmak, Türk gençliğini bağımsızlık mücadelesinde birleştirmek” olarak belirlendi. Bu amaç doğrultusunda TGB, Cumhuriyet Gazetesi yazarı Sayın Deniz Banoğlu`nun deyimiyle 80 sonrası dönemin "en kapsamlı, en geniş, en örgütlü" gençlik kuruluşu olarak ortaya çıktı. 

 

40 üniversiteden 65 öğrenci topluluğunu çatısı altında birleştiren TGB ,Kars`tan Muğla`ya kadar ülkenin büyük kesiminde örgütlenmiş ve örgütsel yapısını 2007 yılında Kuzey Kıbrıs`a kadar genişletmiştir. Üniversitelerdeki toplulukları aracılığıyla, merkezi ve yerel eylemleriyle, Attila İlhan Kültür Merkezleri`yle, iki süreli yayınıyla Türkiye`deki gençlik mücadelesinin karargahı haline gelen TGB, üniversitelileri, liselileri ve çalışan gençleri büyük bir hızla ve Türkiye`de tüm umutların tükendiği sanıldığı bir zamanda toplumsal mücadelenin merkezine taşımaktadır.

 

TGB`nin siyasetini belirleyen ilkeler Türkiye Gençlik Birliği Temel İlkeler Bildirgesi`nde belirtilmiştir. Siyasi ve eylemsel çizgisini bütünüyle gençlerin belirlediği, gençlerin yönettiği TGB, yasal ve demokratik sınırlar dahilinde Türkiye`nin bugününe ve geleceğine yön verme kararlılığına sahip bir gençlik örgütüdür.

  

 

BASIN AÇIKLAMALARI, GÖSTERİ VE YÜRÜYÜŞLER

Türkiye Gençlik Birliği, kuruluşunu takip eden kısa zaman dilimi içerisinde çok büyük etkinlikler, eylemler düzenledi; 19 Mayıs 2006 tarihinde düzenlenen Türkiye Gençlik Kurultayı`nda binlerce gençle Anıtkabir`e yürüdü, 12 Kasım 2006`da yine binlerce genci Gazi Üniversitesi Rektörlüğü`nün himayesinde gerçekleştirilen "Atatürk Yolunda Bağımsızlık ve Gençlik" konulu konferans için Ankara`da biraraya getirdi, Ermeni Soykırımı iddialarının inkaranı suç sayan Fransa`ya karşı Fransız mallarını boykot kararı aldı, Kıbrıs davamızın önderi KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Sayın Rauf Denktaş`ı Marmara Üniversitesi`nde ve İstanbul Attila İlhan kültür Merezinde gençlerle buluşturdu, Ekumenik iddialarına destek veren Papa`yı, Hacivat ve Karagöz kukla tiyatrosuyla protesto etti, AKP Gençlik Kolları’nın düzenlediği bir konferansta “Kemalizm gericiliğe tekabül eder” sözleriyle gençliğin büyük tepkisini çeken Prof.Dr.Atilla Yayla hakkında YÖK’e şikayet dilekçesi verdi, geleneksel Atatürk Garnizon Koşusu süresince Kara Harp Okulu öğrencilerinin yanında oldu, 17 Mart 2007 tarihinde bini aşkın gençle ülkemizin bağımsızlığı için şehit düşenleri anmak üzere Çanakkale Çalıştay`ını gerçekleştirdi ve şehitlik ziyaretlerinde bulundu, Bilderberg toplantılarına, Merkez Bankası`nın taşınması tasarılarına karşı halkçı, devletçi ekonomiyi savununan tek gençlik örgütü olarak öne çıktı. AKP`nin atadığı YÖK başkanının açıklamalarına karşı Cumhuriyet Üniversitlerini savunma kararlığını ortaya koydu.


AKP`nin Abdullah Gül`ü Cumhurbaşkanlığı makamına çıkarması sürecinde, TGB, 28 Nisan 2007 tarihinde Ankara`da büyük bir gençlik mitingi düzenledi. Tandoğan, Çağlayan, Gündoğdu Mitingleri`nin düzenleme komitelerinde yer aldı.TGB`nin gençliği ve toplumu harekete geçirme gücü özellikle son dönemde Terör saldırılarına karşı yapılan protesto gösterilerinde, anma ve saygı yürüyüşlerinde görüldü. TGB çeşitli illerde ve üniversitlerde düzenlenen teröre lanet, şehitlere saygı yürüyüşlerine çoğu yerde ya doğrudan önderlik yaptı ya da organizasyonun içinde yer alarak sorumluluklar aldı. TGB`nin içinde bulunduğu bu yürüyüşlerin hepsi Atatürk gençliğinin cesaretini ve kendine güvenini artıran kitlesel eylemler olarak tarihe geçmiştir.


Türkiye Gençlik Birliği mücadelesi süresince birçok üniversitenin, aydının, öğretim üyesinin, ilerici basın-yayın organlarının, cumhuriyetimize sahip çıkan sivil toplum kuruluşlarının desteğini ve güvenini kazandı. Öte yandan cumhuriyetimize ve bağımsızlığımıza düşman kesimler TGB`nin eylemlerinden ve çalışmalarından rahatsız oldular. TGB, ABD`nin Türkiye`yle ilgili hazırladığı “insan hakları raporunda” demokrasi karşıtı bir kuruluş olarak gösterildi, Vakit ve Zaman gazeteleri tarafından hedef gösterildi, TGB yöneticilerine hepsi bağımsız Türk yargısı tarafından düşürülen davalar açıldı.


Mustafa Kemal geleneğinin, bağımsızlık için mücadele etmek geleneğinin tüm baskılara karşın yaşadığı ülkemizde, Türk gençliği siyasallaşma sürecine girmesiyle birlikte ilk olarak vatan savunmasına koşmuştur. AB, ABD ve Soros destekli gençlik örgütleri tüm parasal desteklere karşın etkinliklerinde 5-10 genci bile biraraya getirmeye zorlanırken, Türkiye Gençlik Birliği onbinleri bulan gençlik gösterilerinin, yürüyüşlerin önderliğini yapmış olması Türkiye`deki gençlik kitlesinin çoğunluğunun bağımsızlıkçı, ilerici, anti-emperyalist bir kimliğe sahip olduğunu açıkça göstermektedir.

 

YAYINLAR

Türkiye Gençlik Birliği Kırmızı Beyaz gençlik dergisini ve liselilere yönelik olarak Genç Adımlar dergisini çıkarmaktadır. Bunların yanı sıra TGB üyesi bir çok öğrenci topluluğu da keni yayınlarına sahiptir. Kırmızı Beyaz ve Genç adımlar dergileri her ay binlerce gence ulaşmakta, Türk gençliğinin düşünsel birikiminin değerlendirildiği, gençliğin gündemini belirleyen kaynaklar olarak öne çıkmaktadır.

 

ATTİLÂ İLHAN KÜLTÜR MERKEZLERİ

Türk gençliğinin Cumhuriyet ideolojisini benimsemiş yurttaşlar olarak yetişmelerine katkıda bulunmak amacıyla büyük kentlerde Attila İlhan Kültür Merkezleri açmaktadır. Ankara, İstanbul, İzmir, Eskişehir, Afyon Attila İlhan Kültür Merkezleri açılmış olup; Bursa, Sivas, Muğla, Çanakkale ve Denizli kentlerinde de yeni AİKM`lerin açılması çalışmaları sürdürülmektedir. Her ay yoğun bir etkinlik takvimi çervesinde bu merkezler, Atatürkçü gençliğin biraraya gelerek kaynaştığı ve fikir alışverişinde bulunduğu, konferans ve panellerin, kültür-sanat etkinliklerinin, atolye calismalarının yapıldığı mekanlar olarak hizmet vermekte, vatansever aydınlarımızın entellektüel birikimlerini gençliğe aktarmalarına olanak sağlamaktadır. Attila İlhan Kültür Merkezleri, Türk gençliğinin kültür yozlaşmasına ve gerici yapılanmalara karşı ortaya koyduğu en büyük projedir.


Türkiye Gençlik Birliği üniversitelerdeki üye topluluklar aracılığıyla da gençliğin aydınlanması çalışmalarını sürdürmektedir. TGB içinde sadece siyasi değil, bilimsel, kültürel ve mesleki alanlarda da çalışma yürüten bir çok topluluk yer almaktadır.

 

BİZİM SİZDEN İSTEDİĞİMİZ...

"80 sonrasi gençliği apolitiktir." yargısının kuşkusuz haklı yönleri vardı. Ancak Türkiye Gençlik Birliği çatısı altında birleşmiş Türk gençliği, artık bireysel muhalafetlerin hızla örgütlü yapılar içine girmek eğilimini gösterdiğini ortaya koymaktadır. Ülkemize içeriden ve dışarıdan yönelen tehditlerin özellikle AKP iktidarı döneminde cumhuriyetimizin temel değerlerine, ülkemizin bütünlüğüne ve bağımsızlığına yönelik açık saldırılara dönüşmesi, gençlik için politik mücadelenin gerekliliğine yönelik bir bilinç oluşturmuştur. Artık herkes bu değişimi görmek ve gençliğe dair yargılarını yeni Atatürkçü-siyasi gençlik kitlesini de göz önünde bulundurarak yapmak sorumluluğundadır. Attila İlhan kusursuz şair öngörüsü ve aydın kimliğiyle bu süreci ilk farkedenlerden biri olmuş ve siyasi hayatımıza “Dip Dalgası” terimini kazandırmıştır. Türkiye Gençlik Birliği işte bu vatansever dip dalgasının somut ifadesi ve sonucudur.


Bizler; Mustafa Kemal’in neferleri, öğrencileri, ülkemizin tam bağımsızlığı ve cumhuriyet devrimleri doğrultusunda ilerlemesi için yürüttüğümüz çalışmalarda herkese bir görev düştüğüne inanıyoruz. Sizi, birliğimize katılmaya ve bu mücadelenin bayrağını bizimle birlikte taşımaya çağırıyoruz.

 

 

Kaynakça / Türkiye Gençlik Birliği Bilgisunar (İnternet) Sayfası

 

 

 

Bu yazı "1.630" defa okundu.

Arkadaşına Gönder  Sayfayı Yazdır Facebook'e kaydet! Google'a kaydet! MSN'e kaydet! Yahoo'ya kaydet! Add Post to del.icio.us Bookmark Post in Technorati Furl this Post! Spurl'e kaydet! http://reddit.com/submit?url=%url%&title=%title% Wong'e kaydet!
Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yazılmadı.İlk yazan siz olun.
Bu Alandaki Diğer Başlıklar
ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ
YENİDEN ANADOLU VE RUMELİ MÜDAFAA-İ HUKUK DERGİSİ
TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ
TURAN DURSUN
TELEVİZYONLAR
SANAL GAZETELER
DİL DERNEĞİ
CUMHURİYET HALK PARTİSİ
CUMHURİYET GAZETESİ
AYDINLIK DERGİSİ / GAZETESİ
VATAN PARTİSİCopyright © 2019 yadigardundar.com

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

  

teknoloji