E-posta
Şifre
Şifremi Unuttum
Yeni ÜyelikUNUTMADIĞIMIZ DEVRİM ŞEHİTLERİMİZ

Eşref BİTLİS / 17 Şubat 1993

 


(D. 1933, Malatya/Ö. 17 Şubat 1993) Eski Jandarma Genel Komutanı

1952 yılında Kara Harp Okulu`ndan teğmen rütbesi ile mezun oldu. 1966 yılında Kara Harp Akademisi`ni tamamladı. Almanya`da dil eğitimini tamamladıktan sonra 1969 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi`nden mezun oldu. 1973`de Alman Harp Akademisi`ni tamamladı.


Bir yıl Kara Harp Akademisi`nde başöğretmen olarak görev yaptı. 1978`de tuğgeneral oldu ve Bolu Komando Tugay Komutanlığına getirildi. 1982`de tümgeneral ve Kıbrıs 28. Tümen Komutanı oldu. 1986`da korgeneral rütbesi aldı. 1988`de Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı oldu. 1990`da orgeneral rütbesi aldı ve Jandarma Genel Komutanlığı`na atandı.


Bitlis, bölgede konuşlanmış durumda bulunan Çekiç Güç Kuvvetlerinin Türkiye`den ayrılması gerektiğini açıklıyor ve ABD`nin Kuzey Irak`ta oluşturmaya çalıştığı Kürt Devleti`nin Türkiye`nin zararına olduğunu söylüyordu. Bu nedenle ABD büyükelçiliği tarafından birkaç defa hükümete şikayet edildiği iddia edildi. 17 Aralık 1992`de Çekiç Güç`e bağlı Amerikan savaş uçakları, kendilerine bildirildiği halde Irak`ın Selahattin kentine gitmekte olan Bitlis`in helikopterine taciz uçuşu yaptı ve helikopteri inişe zorladı.

Eşref Bitlis, 17 Şubat 1993`de, uçağının henüz aydınlanamayan nedenlerle düşmesi sonucu öldü. Uçağın düşmesi ile ilgili iki önemli açık nokta vardır.

Birincisi; uçağın düşüş nedeni üzerine yapılan ve Türk bir ekipten oluşan ilk bilirkişinin çalışmasında, uçağın motorlarındaki buzlanma yüzünden düştüğü bildirilmişti. Ancak daha sonra uçağın üretici firmasından gelen bir teknisyenin dahil olduğu diğer bilirkişi, uçağın düşüş anında motor sıcaklıklarından (düştüğü yerdeki hasardan/etkiden bu sıcaklık hakkında fikir sahibi olmuşlar) ve bir kaç teknik nedenden ötürü uçağın düştüğü anda motorlarının tam çalıştığını donma belirtilerinin olmadığını rapor etmiştir. Ancak son kararda bu bilirkişi raporu değil, ilk bilirkişi raporu esas alınmıştır.


Bu arada uçağın sigorta edilmemiş olduğu da bir diğer gerçektir. Zaten Kingair’in bu modeli dünyada en güvenilir uçaklardan biri olarak ün yapmış ve genelde vip yolcular için seçilmektedir.

İkincisi ise; uçuştan bir gece önce hangardaki nöbetçi asker bir yabancıyı hangarda gördüğünü üstlerine rapor etmiştir. Asker gördüğünün kim olduğunu bilmediğini ancak astsubay kıyafetli olabileceğini bildirmiştir. Bu meçhul insanin kim olduğu üzerine daha sonra ise kamunun bildiği kadarıyla gidilmemiş ya da kimliği bulundu ise de açıklanmamıştır.

  

 

Kaynakça / Kemalist-iz Bilgisunar(İnternet) Sayfası

 

 

 

 

Bu yazı "1.726" defa okundu.

Yorum Yaz  Arkadaşına Gönder  Sayfayı Yazdır Facebook'e kaydet! Google'a kaydet! MSN'e kaydet! Yahoo'ya kaydet! Add Post to del.icio.us Bookmark Post in Technorati Furl this Post! Spurl'e kaydet! http://reddit.com/submit?url=%url%&title=%title% Wong'e kaydet!
Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yazılmadı.İlk yazan siz olun.
Bu Alandaki Diğer Başlıklar
VE DAHA BİNLERCESİ…
Mustafa Yücel ÖZBİLGİN / 17 Mayıs 2006
Dr. Necip HABLEMİTOĞLU / 18 Aralık 2002
Gaffar OKKAN / 24 Ocak 2001
Şükrü DEMİRKÜREK / 12 Kasım 1999
Prof. Dr. Ahmet Taner KIŞLALI / 21 Ekim 1999
Uğur MUMCU / 24 Ocak 1993
Prof. Dr. Bahriye ÜÇOK / 6 Ekim 1990
Turan DURSUN / 4 Eylül 1990
Prof. Dr. Muammer AKSOY / 31 Ocak 1990
Mustafa Fehmi KUBİLÂY / 23 Aralık 1930Copyright © 2019 yadigardundar.com

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

  

teknoloji