E-posta
Şifre
Şifremi Unuttum
Yeni ÜyelikUNUTMADIĞIMIZ DEVRİM ŞEHİTLERİMİZ

Gaffar OKKAN / 24 Ocak 2001

 


Silahlı ve bombalı saldırı sonucu öldürülen Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan 1952 yılında Sakarya’nın Hendek ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu memleketinde tamamladıktan sonra Ankara Polis Enstitüsü`ne girdi ve 1970 yılında görevine başladı. Ege Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu olan Okkan, İzmir, Eskişehir, Urfa ve 1993`de Mehmet Ağar`ın Emniyet Genel Müdürlüğü döneminde Kars`ta görev yaptıktan sonra Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü`ne atandı.


Kars Emniyet Müdürü iken, Diyarbakır gibi yıllarca PKK ve Hizbullah terörünün ve aşırı göçün ağır sonuçlarını yaşayan bir ile emniyet müdürü olarak atandı. Hüseyin Velioğlu`nun İstanbul Beykoz`daki villasına yapılan baskında büyük rolü vardı. Gaffar Okkan, Hizbullah`ın çökertilmesinde çok önemli bir rol oynadı.


Kadın polisler Diyarbakır`da ilk kez onun emriyle sokağa çıktılar, trafiği yönettiler. İki küçük otomobil aldı Gaffar Okkan. Mavi-beyaza boyattı. İkişer kadın polis görevlendirdi. Bir otomobil kaybolan çocukları toplayıp ailelerine teslim etti, diğeri de yürümekte zorlanan yaşlılara yardım etti. Havaalanındaki kadın polisler yaşlı yolcuların bilet işlemlerini yaptı, uçağa kadar götürdü. Havaalanına tekerlekli sandalye aldırdı. Okkan`ın ilklerinden biri de şehrin kritik noktalarına kurdurduğu kameralardı. Gece yarılarına kadar makam odasındaki dev ekranda sokakları gözlerdi.

Evli ve iki çocuk babası Okkan`ın son Emniyet Müdürleri Kararnamesi`nde ismi İstanbul için geçmişti. Hükümet içinden Diyarbakır`da büyük başarı gösteren Okkan`ın İstanbul`a atanması için yoğun baskı gelmişti. Ancak İçişleri Bakanı Sadettin Tantan, Diyarbakır`da başarılı işler yapıyor, onlara devam etsin demişti. Okkan`ın adı daha önce Ankara Emniyet Müdürlüğü için de geçmişti. Diyarbakırspor Kulübü Başkanı olarak sporla yakından ilgilenen ve halkla iç içe yaşayan ve Gaffar Okkan 24 Ocak 2001 tarihinde Diyarbakır’da pusu kurularak öldürüldü. Okkan’la birlikte 5 polis memuru da öldürüldü. Suikastı Hizbullah örgütünün yaptığı sanılıyor.

Ölmeden önce Diyarbakır Spor Eğitim Vakfı’nın kuruluş çalışmalarını yürüten Gaffar Okkan, 30 Eylül 2000 tarihinde, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti tarafından Diyarbakır’da huzur ve güveni sağladığı için ´Yılın Bürokratı´ seçilmişti.

 

 

Kaynakça / Kemalist-iz Bilgisunar(İnternet) Sayfası

 

 

Bu yazı "1.486" defa okundu.

Yorum Yaz  Arkadaşına Gönder  Sayfayı Yazdır Facebook'e kaydet! Google'a kaydet! MSN'e kaydet! Yahoo'ya kaydet! Add Post to del.icio.us Bookmark Post in Technorati Furl this Post! Spurl'e kaydet! http://reddit.com/submit?url=%url%&title=%title% Wong'e kaydet!
Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yazılmadı.İlk yazan siz olun.
Bu Alandaki Diğer Başlıklar
VE DAHA BİNLERCESİ…
Mustafa Yücel ÖZBİLGİN / 17 Mayıs 2006
Dr. Necip HABLEMİTOĞLU / 18 Aralık 2002
Şükrü DEMİRKÜREK / 12 Kasım 1999
Prof. Dr. Ahmet Taner KIŞLALI / 21 Ekim 1999
Eşref BİTLİS / 17 Şubat 1993
Uğur MUMCU / 24 Ocak 1993
Prof. Dr. Bahriye ÜÇOK / 6 Ekim 1990
Turan DURSUN / 4 Eylül 1990
Prof. Dr. Muammer AKSOY / 31 Ocak 1990
Mustafa Fehmi KUBİLÂY / 23 Aralık 1930Copyright © 2019 yadigardundar.com

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

  

teknoloji