E-posta
Şifre
Şifremi Unuttum
Yeni ÜyelikUNUTMADIĞIMIZ DEVRİM ŞEHİTLERİMİZ

Şükrü DEMİRKÜREK / 12 Kasım 1999

 

 

1938 Tunceli Mazgirt doğumlu, Aydın Erkek Sanat Enstitüsü mezunu. T.C. D.Z Kuvvetleri Taşkızak Tersanesi Komutanlığı’ndan 1990`da emekli oldu. 1990`da SHP`ye üye olup 17.01.1998 de CHP ilçe delegeliğine, 08.02.1998`de de İstanbul İl Delegeliği görevine seçildi. Gönüllü emektar bir insanımızdı.


Atatürkçü Düşünce Derneği Bağcılar Şubesi 06 Kasım 1999 yılında açılmıştı, aradan bir hafta geçmemişti ki...

 

Takvim yaprakları 12 Kasım 1999 u gösteriyordu, saatler 17.30`a geldiğinde, karanlığı seven, şeriat özlemiyle yanan ve bu yolda öldürmekten çekinmeyenler kendini gösterecekti. Atatürkçü Düşünce Derneği Bağcılar Şubesi açılalı bir hafta olmamıştı ki güpe gündüz İBDA-C`li teröristlerce bıçaklanarak şehit edildi. Ahmet Taner KIŞLALI, Uğur MUMCU, Muammer AKSOY ve diğer devrim şehitlerimizin adları yazılı olan listeye bir isim daha eklenecekti: Şükrü DEMİRKÜREK


GAZETELERDE ÇIKAN BAZI HABERLER

İBDA-C, Demirkürek`i öldürdü
ADD`ye Kanlı Saldırı


* 1 hafta önce açışı yapılan Bağcılar Atatürkçü Düşünce Derneği`ni basan şeriatçı teröristler 60 yaşındaki dernek üyesi bekçi Şükrü DEMİRKÜREK’i bıçaklayarak öldürdü. Duvarlara "İBDA-C, intikam" yazan saldırganlar daha sonra kaçtı.

İstanbul Haber Servisi - Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Bağcılar Şubesi`ni basan kimliği belirsiz kişiler, içeride bulunan 60 yaşlarındaki dernek üyesi Şükrü DEMİRKÜREK`i bıçakla öldürdü. Cinayeti işleyen kişiler, duvarlara "İBDA-C İntikam" yazarak kaçtı.

Geçen Cumartesi günü açılışı yapılan Bağcılar Çınar Mah. İstanbul Caddesi 13/3 numarada yer alan ADD Bağcılar Şubesi`ne dün öğleden sonra geldiği anlaşılan saldırganlar içeride yalnız olduğu belirtilen dernek üyesi Şükrü DEMİRYÜREK`i bıçaklayarak öldürdü. Dün akşam yapılacak yönetim Kurulu Toplantısına katılmak üzere saat 18.00 sıralarında derneğe gelen ADD Bağcılar Yönetim Kurulu Üyesi avukat Ali Kasım İLHAN, içeride ışıkların yandığını görüp kapının zilini çaldı. Kapının açılmadığını gören İLHAN, anahtarıyla kapıyı açarak içeri girdiğinde 60 yaşlarındaki dernek üyesi bekçi Şükrü DEMİRYÜREK`in kanlar içindeki cesediyle karşılaştı.

Dernek yetkililerin durumu bildirmesi üzerine olay yerine gelen emniyet yetkilileri inceleme ve soruşturma başlattı. Bomba olasılığına karşı olay yerine çağrılan bomba uzmanlarının beklenmesi nedeniyle ceset, cinayetin ilendiği yerde uzun süre bekletildi.

Şeriatçılar ve Fazilet Partisi seçmenlerinin yoğun olduğu Bağcılar ilçesinde geçen yıl şeriatçıların işlettiği bir karate kursu saptanmış, kursun olduğu yere giden basın mensupları sakallı kişilerin saldırısına uğramıştı. Fazilet Partili Bağcılar Belediye Başkanı Feyzullah Kıyıklık`ın valilikten izin alarak yurtdışına gittiği için katılmadığı Bağcılar Meydanı`ndaki 10 Kasım Atatürk`ü anma töreninde ise mehter marşı ve kahramanlık türküleri çalınmıştı. Bunun üzerine CHP, DSP, İP ve ADD`lilerin de aralarında bulunduğu yurttaşlar, Bağcılar Kaymakamı Cevdet Ekmekçi`ye, "Atatürk Cumhuriyeti`nde mehter marşı çalınmaz" diyerek tepki gösterirken törene katılan askeri yetkililerin müdahalesiyle marşların çalındığı teyp kapatılmıştı. Kaymakam Cevdet Ekmekçi, marşların bulunduğu kasetlerin İstanbul Valiliği tarafından Cumhuriyetin 75. yılı nedeniyle hazırlandığını, törenin organizasyonunun ise İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlediğini söylemişti.
( Cumhuriyet 13 Kasım 1999 )İBDA- C Vahşeti

Atatürkçü Düşünce Derneği Bağcılar Şubesi’nde, dernek üyesi bir işçi emeklisi bıçaklanarak öldürüldü. İstanbul Caddesi’ndeki ADD Bağcılar Şubesi’nde günlük işlere bakan dernek üyesi Şükrü DEMİRKÜREK adlı işçi emeklisi, dün saat 16:30 sıralarında şubeye akşam yapılacak toplantı için Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Ali KASIM tarafından ölü bulundu. Saldırgan veya saldırganların olaydan sonra şubenin duvarlarına sprey boyayla İBDA-C intikam yazdılar. Olay sırasında Şükrü DEMİRKÜREK’in şubede yalnız olduğu öğrenilirken, kaçan saldırganların yakalanması için polis geniş çaplı bir operasyon başlattı. Şubenin temizlik illerine bakan Şükrü DEMİRKÜREK’in eşi Safiye DEMİRKÜREK, “dün saat 12:00’de dernek şubesine geldiğini ve kapıyı kimsenin açmadığını belirterek eşim 10:00 ile 17:00 saatleri arasında şubede bulunur. Ama zili uzun uzun çaldığım halde kimse açmadı” dedi. ADD Bağcılar Şube Başkanı Ali SOLAK da öğretmen olduğunu belirterek dün saat 10:00’da şubeye gelerek DEMİRKÜREK’le görüştüğünü sonra da saat 11:00 sıralarında şubeden ayrıldığını söyledi. ADD İstanbul Başkanı Bilge BİLGİÇ de olayla ilgili olarak Bağcılar Şubesi önünde bir basın açıklaması yaptı. Bilgiç : ?arkadaşımız DEMİRKÜREK’e palayla saldırmışlar. Vücudunun çeşitli yerlerinden hunharca bıçaklanmış ancak bu tür saldırılar bizleri yo-yıldırmayacaktır.? Dedi. Bilgiç, saldırganların bir an önce yakalanıp yargı önüne çıkarılmasını istedi.
( Sabah 13 Kasım 1999 )


Atatürkçü Derneğe Saldırı

İstanbul Atatürkçü Düşünce Derneği’nin(ADD) Bağcılar Şubesi’nde görevli Şükrü DEMİRKÜREK, dün bıçaklanarak öldürüldü. Alınan bilgiye göre, İstanbul Caddesi’ndeki ADD Bağcılar Şubesi’nde günlük işlere bakan dernek üyesi Şükrü DEMİRKÜREK adlı işçi emeklisi, 16:30 sıralarında şubeye giren dernek yönetim kurulu üyesi Ali KASIM tarafından ölü bulundu. DEMİRKÜREK’in bıçaklanarak öldürüldüğü anlaşılırken, saldırgan veya saldırganların şubenin duvarlarına sprey boyayla İBDA-C yazdığı, kıyamet marşı intikam yazılı bir not bırakıldığı bildirildi. Şubenin bir hafta önce faaliyete geçtiği, DEMİRKÜREK’in şubeyi açıp kapadığı ve de 10:00 ile 17:00 arasında günlük işlerle ilgilendiği öğrenildi. DEMİRKÜREK’in eşi Safiye DEMÜRKÜREK,12:00’de dernek şubesine geldiğini, ancak kapıyı kimsenin açmadığını bildirdi. ADD Bağcılar Şube Başkanı Ali SOLAK da saat 10:00’da şubeye giderek DEMİRKÜREK’le görüştüğünü 11:00 sıralarında şubeden ayrıldığını söyledi. ECEVİT: TANTAN inceleyecek. Başbakan ECEVİT saldırıyla ilgili soruları, “Biraz önce İçişleri Bakanı’yla görüştüm. Şu sıralarda İstanbul’a hareket etti. O konuyla ilgilenip bana da ayrıntılı bilgi verecek.” diye yanıtladı.(aa)"
( Radikal 13 Kasım 1999 )


Atatürkçü Düşünce Derneği’nde Cinayet

Atatürkçü Düşünce Derneği Bağcılar Şubesi’ni dün 17:30’da basan kimliği belirsiz kişiler, derneğin üyesi ve çaycısı Şükrü DEMİRKÜREK’i(65) bıçaklayarak öldürdü. Kıyamet intikamı marşı İBDA-C diye bildiri bırakan saldırganlar, duvarlara da intikam sloganları yazıp kaçtı. Polis, cinayetin siyasi olup olmadığını araştırıyor. Derneğin İstanbul Şube Başkanı Bilge BİLGİÇ, “Bu Atatürkçü Düşünce’ye saldırıdır.” dedi.
(Hürriyet 13 Kasım 1999)


ADD`den Cinayete Protesto

İstanbul Atatürkçü Düşünce Derneği`nin (ADD) üyeleri, Bağcılar Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü DEMİRYÜREK`in bıçaklanarak öldürülmesini, Bağcılar Meydanı`nda protesto etti. İstanbul Şube Başkanı Bilge Bilgiç, şeriatçı yapılanmaların önüne geçebilmek için ADD`leri özellikle bu tip bölgelerde yoğunlaştırdıklarını kaydeden Bilgiç bir hafta önce açılışı gerçekleştirilen şubeye yapılan saldırının bu çerçevede değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Bilgiç, "Asla yılmayacağız, susmayacağız" dedi. Derneğin Bağcılar Şube Başkanı Ali SOLAK da, Bağcılar ADD`nin faaliyetlerine devam edeceğini söyledi. (aa)
( Radikal 14 Kasım 1999 )


Öldürülen ADD`li toprağa verildi.

Bağcılar Atatürkçü Düşünce Derneği`nde bıçaklanarak öldürülen Şükrü DEMİRKÜREK, törenlerle toprağa verildi. Bağcılar ADD önünde toplanan yüzlerce kişi, şeriat karşıtı slogan attı. İBDA-C örgütü tarafından öldürüldüğü iddia edilen Şükrü DEMİRKÜREK`in cenazesi önce Bağcılar ADD`ye getirildi. Cenaze törenine CHP eski milletvekili Mehmet SEVİGEN, CHP İstanbul İl Başkanı Mehmet BÖLÜK, sanatçı Berhan ŞİMŞEK, İstanbul Üniversitesi Rektörü Kemal ALEMDAROĞLU ve ADD il ve ilçe başkanlıklarında çalışanlar katıldı. Törende konuşan CHP İl Başkanı Bölük, "Hunharca katledilen Şükrü DEMİRKÜREK`i, Uğur MUMCU, Bahriye ÜÇOK ve Ahmet Taner KIŞLALI`nın yanına uğurluyoruz. Katillerin peşinde olmak bizim boynumuzun borcudur" dedi. ALEMDAROĞLU da "Gerçek Atatürkçüler`i hiç kimse ve hiçbir şey yıldıramaz." diye konuştu. ADD İstanbul Şube Başkanı Bilge BİLGİÇ, cinayetleri işledikleri iddia edilen şeriatçıların, Atatürkçüler`den korktukları bu yüzden Tükiye`yi Cezayir`e çevirmek istediklerini öne sürdü. DEMİRKÜREK`in cenazesi, Bağcılar ADD`deki törenden sonra evine götürüldü. Yenibosna Cemevi`ne götürülen cenaze, Mahmutbey Mezarlığı`na defnedildi.
Rahşan TAŞ - Fahri TÖRE / İSTANBUL
( Hürriyet 15 Kasım 1999 )


ADD`linin Cenazesine FP`lilerden Saldırı

ATATÜRKÇÜ Düşünce Derneği (ADD) Bağcılar Şubesi`nde İBDA-C`li teröristlerce öldürülen Şükrü "DEMİRKÜREK dün Kocasinan Mezarlığı`nda toprağa verildi. İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal ALEMDAROĞLU`nun da aralarında bulunduğu bin kişilik grup, cenazeyi Bağcılar Cami`nden mezarlığa götürürken yolda dün düzenlenen İstanbul İl Kongresi dolayısıyla konvoy oluşturan FP`lilerin sözlü saldırılarına uğradı. Cenazeye katılanlar ile FP`liler ile arasında yer yer çıkan kavga polis tarafından engellendi.
Erdinç YILDIRIM - Güngör KARAKUŞ
( Sabah 16 Kasım 1999 )

  

 

Kaynakça / Kemalist-iz Bilgisunar(İnternet) Sayfası

 


Bu yazı "2.047" defa okundu.

Yorum Yaz  Arkadaşına Gönder  Sayfayı Yazdır Facebook'e kaydet! Google'a kaydet! MSN'e kaydet! Yahoo'ya kaydet! Add Post to del.icio.us Bookmark Post in Technorati Furl this Post! Spurl'e kaydet! http://reddit.com/submit?url=%url%&title=%title% Wong'e kaydet!
Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yazılmadı.İlk yazan siz olun.
Bu Alandaki Diğer Başlıklar
VE DAHA BİNLERCESİ…
Mustafa Yücel ÖZBİLGİN / 17 Mayıs 2006
Dr. Necip HABLEMİTOĞLU / 18 Aralık 2002
Gaffar OKKAN / 24 Ocak 2001
Prof. Dr. Ahmet Taner KIŞLALI / 21 Ekim 1999
Eşref BİTLİS / 17 Şubat 1993
Uğur MUMCU / 24 Ocak 1993
Prof. Dr. Bahriye ÜÇOK / 6 Ekim 1990
Turan DURSUN / 4 Eylül 1990
Prof. Dr. Muammer AKSOY / 31 Ocak 1990
Mustafa Fehmi KUBİLÂY / 23 Aralık 1930Copyright © 2019 yadigardundar.com

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

  

teknoloji